A tengeribetegség kialakulásának valódi oka még mindig rejtély a kutatók számára, de az egyik népszerű elképzelés szerint annak köszönhető, hogy
az agy ellentmondó információkat kap a szemből és fülből mozgás közben.
Gyenge elektromos áram a fejbőrbe
Szinte mindenkit érint, aki csónakon, hajón esetleg repülőn vagy hullámvasúton utazik. Tíz ember közül azonban háromnál szinte kibírhatatlan tüneteket – szádülést, hányingert, hideg verejtékezést – okozhat.
A londoni Imperial College kutatói azonban azt tapasztalták, hogy ha gyenge elektromos áramot vezetnek a fejbőrbe, akkor ez képes tompítani annak az agyterületnek a válaszreakcióit, amely a mozgási jelek feldolgozásáért és a tengeribetegség kialakulásért felelős.
Ez segít csökkenteni az ellentmondó jelek által okozott hatást, és így megelőzi a tengeribetegség tüneteit okozó probléma kialakulását.
A Neurology folyóiratban leírt eljárás biztonságos és hatékony beavatkozás, amely a jövőben mindenki számára elérhetővé válhat.
Öt-tíz éven belül hozzáférhető lesz
„Biztosak vagyunk abban, hogy öt-tíz éven belül az emberek csak besétálnak a patikába, és vehetnek egy tengeribetegség elleni készüléket. Olyasmi lehet majd, mint a hátfájás ellen használt elektromos stimuláló eszköz” – mondta dr. Qadeer Arshad, a kutatások vezetője.
Bízunk abban, hogy akár még mobiltelefonban is beépíthető lesz, amely a fülhallgató-kimeneten át lenne képes kibocsátani a szükséges kis mennyiségű elektromosságot.Mindkét esetben majd kisméretű elektródákat kell illeszteni utazás előtt a fejbőrre” – tette hozzá Arshad.
Tízperces kezelés
A tanulmányban az önkéntesek nagyjából tíz percig viseltek elektródákat a fejükön. Ezután arra kérték őket, üljenek be egy motoros forgó széke, amelynek tengelye döntött volt, hogy jobban szimulálja azokat a mozgásokat, amelyek miatt az emberek rosszul lesznek a hajón vagy a hullámvasúton.
A kezelést követően sokkal kisbb eséllyel éreztek hányingert és gyorsabban jöttek helyre a megpróbáltatások után.
A gyógyszerek elálmosítanak
A tengeribetegség kezelésével kapcsolatos gond az, hogy a hatékony tabletták rendszerint elálmosítják az embert”– mondta a tanulmányban részt vevő Michael Gresty professzor. „Ezzel nincs különösebb gond, ha csak rövid útról van szó vagy utas az ember, de mi van akkor, ha valaki egy óceánjárón dolgozik és úgy kell megbirkóznia a tengeribetegséggel, hogy közben dolgoznia kell.”
„Nagyon izgatottak vagyunk az új kezelésben rejlő lehetőségek miatt, hiszen úgy ad hatékony védelmet a tengeribetegség ellen, hogynincs semmilyen különösebb mellékhatása.A hatékonysága nagyon közel áll a jelenleg rendelkezésre álló legjobb utazási betegség elleni gyógyszerekéhez” – tette hozzá Gresty.